Štěnice – problém dneška

V dnešní době se výskyt štěnic v České republice rapidně zvýšil. Není to však problém pouze České republiky, ale celé Evropy, ba celého světa. Je to zapříčiněno zejména migrováním lidí z kontinentu na kontinent, ze státu do státu, z hotelu do hotelu. S lidmi samozřejmě cestují i černí pasažéři, kteří se v novém prostředí snadno a rádi zabydlí.

Jak se k Vám mohou štěnice dostat?

– můžete si je přivézt z dovolené – některé hotely (ať v zahraničí nebo u nás) jsou bohužel zamořeny štěnicemi. Tudíž je snadné si nezvaného hosta, přivézt v zavazadle se svými  věcmi.

– přelezou k Vám ze zamořeného bytu – toto je jedena z nejčastějších příčin výskytu štěnic.

– přinesete si je se starým nábytkem či knihami – někdy bývá napadený nábytek v bazarech, proto je dobré, pořádně si kupovanou věc prohlédnout. Nikdy nevíte z jakého prostředí nábytek pochází.

 

Jak zabránit tomu abyste si přinesli štěnice domů?

– ačkoliv to může znít paranoidně, je dobré si prohlédnout hotelový pokoj v němž máte bydlet – nadzvednout matrace, prohlédnout postele a jejich okolí. Neukládat kufry pod postel.

– při koupi nábytku doporučujeme: pořádně vše prohlédnout, zda nábytek či knihy nebo textil nevykazují známky výskytu štěnic.

 

Jak poznám, že jsou někde štěnice?

– štěnice se vyskytují převážně v postelích a v blízkém okolí postelí – často můžeme výskyt odhalit podle černých teček na matracích a roštech postelí (to jsou výkaly štěnic) viz obrázek níže, nebo naleznete přímo živé jedince.

– probudíte se pokousáni – lidé mají na kousnutí štěnic různé reakce – někdo vůbec žádnou, častěji se vyskytují kousance podobné komářímu kousnutí nebo jako kopřivka, ale může se vyskytnout i velký otok.

– v noci po Vás lezou – štěnice jsou noční tvorové, tudíž je můžete najít v noci lézt na ložním prádle či přímo na těle

 

Jak se štěnic zbavit?

Toto je velmi dobrá otázka. Štěnic se nedá zbavit klasickými komerčními prostředky, běžně dostupnými v obchodech. Lidé často utratí mnoho peněz za různé spreje a vodičky, než dojdou k závěru, že je nutné povolat specializovanou firmu.

 

Jak by měl probíhat zákrok?

– naši pracovníci nejprve důkladně prohlédnou celý byt, aby přesně odhalili míru zamoření

– seznámí Vás s dalším postupem a s bezpečnostními pokyny

– pracovníci si připraví byt před zákrokem (rozložení postelí případně dalšího nábytku, sundání ložního textilu, sundání všech obrazů ad.)

– samotný zákrok probíhá ve dvou fázích – 1. postřik a 2. aplikace speciálního aerosolu

– tento postup by se měl po určitém čase zopakovat (cca 4 týdny)

– po akci pracovník vystaví protokol o provedené práci, kde jsou uvedeny přípravky a jejich množství, stejně tak i poučení, jak postupovat dále po zákroku

 

Pokud máte problém se štěnicemi, neváhejte nás kontaktovat!!!! V boji s tímto obtížným spolubydlícím máme skvělé výsledky!!!

 

Další fotografie